Small everyday Joys

Travel & Lifestyle
Co zobaczyć w Bradze

Co zobaczyć w Bradze

Braga jest jednym z najstarszych miast Portugalii i jednym z najstarszych miast chrześcijańskich. W mieście znajduje się ponad trzydzieści kościołów. Braga jest drugim najchętniej odwiedzanym miastem zaraz po Fatimie. 

Co zobaczyć w Bradze

  

 ZARYS HISTORII

Korzenie dzisiejszego miasta sięgają starożytności. Pierwsi osiedlili się tutaj Celtowie, zaś w roku 296 p.n.e. założyli tu swoją osadę Kartagińczycy.
Rzymianie zaczęli pojawiać się na tym terenie od około 136 roku p.n.e., a około 20 roku p.n.e. zbudowali ośrodek Bracara Augusta, który stał się ważnym centrum administracyjnym, by w czasach Dioklecjana zostać stolicą prowincji Gallaecia.
W III wieku powstało tu biskupstwo, nastąpiła chrystianizacja Gallaeci, mówi się nawet, że Jakub Starszy Apostoł był twórcą biskupstwa. W 410 roku Swewowie ustanowili tu stolicę swojego królestwa, później w wiekach VI-VII była stolicą Królestwa Wizygotów (Wizygoci zajęli te ziemie w 585 roku). W V wieku urodził się tutaj Paulus Orasius. 716 rok przyniósł opanowanie miasta przez Arabów, którzy umacniając swoją zdobycz wybudowali twierdzę. W 1040 roku Braga została odebrana muzułmanom przez wojska Ferdynanda I Kastylijskiego, a biskupstwo szybko odrestaurowano. W latach 1093-1147 miasto pełniło funkcję stolicy Portugalii, w tym też okresie tutejsi biskupi starają się uczynić z miasta metropolię Portugalii. Braga została siedzibą arcybiskupstwa i prymasa Portugalii.
W XVI stuleciu arcybiskup Diogo do Salsa zmienił miasto średniowieczne w renesansowe. XVIII wiek to kolejny „złoty wiek” Bragi, zbudowano wtedy Ratusz, Bibliotekę Publiczną i Sanktuarium Bom Jesus do Monte. Biorąc pod uwagę historię najnowszą ważnym w dziejach miasta jest rok 1926, gdy opracowano tu plan rewolty, która doprowadziła do dyktatury Salazara. W 1973 roku Braga wzbogaciła się o Uniwersytet.

IGREJA BOM JESUS do MONTE(Kościół Dobrego Jezusa z Góry)
Świątynia jest oddalona 4 km od Bragi. Znajduje się na szczycie zalesionego wzgórza i jest celem licznych pielgrzymek (zdarzały się tu ozdrowienia). Kościół został wzniesiony w miejscu, gdzie stał około XIV wieku krzyż – cel pielgrzymek okolicznej ludności. Budowę tego barokowego Sanktuarium rozpoczęto w 1772 roku na cześć ówczesnego biskupa Bragi, a zakończono w roku 1811. Do Kościoła, na szczyt wzgórza prowadzą monumentalne granitowe schody. Dolna część schodów tworzy Drogę Krzyżową z kaplicami męki Jezusa Chrystusa. Część centralna i górna schodów jest udekorowana małymi fontannami i figurami alegorycznymi. Pierwsza fontanna symbolizuje rany Chrystusa. Część centralna to pięć zmysłów, a część górna symbolizuje trzy cnoty. Na wzgórze można wspiąć się schodami lub wjechać kolejką o napędzie hydraulicznym, która została uruchomiona w 1882 roku. Ze szczytu rozciąga się piękny widok na miasto i okolicę. 

Braga to małe miasteczko, ale bardzo ładne warto spędzić w nim trochę czasu.

4 comments found

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.