Small everyday Joys

Travel & Lifestyle
Vila Nova de Gaia (Winnice)

Vila Nova de Gaia (Winnice)

Będąc w Portugalii, nie sposób nie zachwycić się winem portugalskim czerwonym i białym.

Winnice w Porto

Drugiego dnia naszej wycieczki po Porto udaliśmy się do winnicy Burmester. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem w cenie takiej wycieczki mamy również możliwość degustacji, (bilet podstawowy to 6Euro).

Gatunki porto:
Vinho do Porto Tawnyjest to kupaż kilku roczników. Aromat tego wina jest zbliżony do orzechów i drewna, a wraz ze starzeniem się wina pojawiają się kolejne aromaty.
Vinho do Porto Rubynajpopularniejszy gatunek. Wino takie jest kupażowane z przynajmniej jednorocznych win w wielkich beczkach lub zbiornikach z cementu. Średni okres dojrzewania wynosi od 3 do 6 lat, po czym wino jest zlewane do butelek bez filtrowania.
Vintage Portonajbardziej prestiżowe oraz długowieczne. Pochodzi ono z jednego, bardzo dobrego rocznika o wysokiej jakości zbiorów. Na ogół to ono stanowi wizytówkę danego producenta i ma duże znaczenie dla reputacji firmy. Wraz z wiekiem zawarty w nim poziom cukru i alkoholu spada, a wzrasta bukiet aromatów i szlachetność wina. 

Drugą winnicą jaką udało nam się zwiedzić był Offley


Tak naprawdę trafiliśmy tam przypadkiem kupując bilety na rejs po rzece Douro. Zwiedzanie winiarni było w cenie biletu (program podstawowy). 
Offley Forrester została założona w 1737r. przez Williama Offieya, jednak międzynarodową sławę i uznanie zdobyła pod kierunkiem Josepha Jamesa Forrestera.
Zwiedzanie winnicy obejmuje wizytę w piwnicach oraz degustację wina, zakończoną możliwością zakupienia tych trunków.

W Vila Nova przy rzece Douro przycumowane są tradycyjne łódki którymi spławiano beczki z winem do piwnic gdzie trunek dojrzewał.

Mając porównanie zdecydowanie polecam winnice Offley, było znacznie ciekawiej 🙂 

3 comments found

  1. Te łódki do "spławiania" beczek wyglądają, jak małe pirackie statki 😀 To musi być super przygoda zobaczyć i poznać winnicę od środka! Bardzo lubię portugalskie wina. Będąc w Chile tylko przejeżdżałam obok pagórków z winnicami i też robiły niesamowite wrażenie. 🙂

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.