Small everyday Joys

Travel & Lifestyle
Zwiedzamy Porto

Zwiedzamy Porto

Porto to cudowne miasto portowe, które totalnie nas oczarowało swym ciepłym klimatem oraz ogromem niesamowitych zabytków. Porto jest drugim, co do wielkości miastem w Portugalii. 

Co zobaczyć w Porto

Most Ponte Dom Luis I dwukondygnacyjna metalowa konstrukcja spinająca dwa brzegi rzeki Douro jest ikoną Porto. W momencie budowy był to najdłuższy most na świecie w swojej kategorii.  

Praca da Ribeira stanowi początek nadbrzeża Cais da Ribeira, które jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Porto. Wąskie uliczki robią niesamowite wrażenie – czekają tu na nas wysokie kamieniczki, ciemne zaułki i zakamarki. Przechadzając się wąskimi uliczkami towarzyszyć będzie nam też wszechobecne pranie wywieszane za oknami jest to niejako znak rozpoznawczy Portugalii. Z kolei wzdłuż rzeki znajduje się mnóstwo restauracji i małych knajpek gdzie warto przysiąść i podelektować się tamtejszymi specjałami kuchni.    
Trzeba też wspomnieć, że Ribeira jest nadal zamieszkana przez najbiedniejszych, a niektóre budynki są opuszczone i w ruinie.

Vila Nova de Gaia zarówno dolny jak i górny poziom mostu prowadzi do Vila Nova de Gaia – administracyjnie osobne już miasto, które słynie z produkcji wina. To właśnie stąd rozpościera się najwspanialszy widok na całe Porto. Historia miasta wiąże się od wieków z winem porto, gdyż jest to główne miejsce produkcji tego słynnego wina. To tu położone są magazyny-piwnice z winem porto najbardziej znanych producentów ( Offley, Taylor’s, Graham’s czy Sandeman )
Piwnice można zwiedzać z przewodnikiem, a w cenie takiej wycieczki mamy również możliwość degustacji win. 

Sao Bento Charakterystyczne dla Portugalii płytki azulejos są wszechobecne można je spotkać na kamienicach, zdobią kościoły a także dworce kolejowe. Płytki na dworcu Sao Bento nie są widoczne z ulicy, dlatego trzeba wejść do środka. Biało-niebieski azulejos na ścianach ukazują sceny historyczne z dziejów Portugalii. Pod sufitem ciągnie się pas kolorowych płytek, które przedstawiają historię transportu w Portugalii.  

Przed nami kolejny długi weekend. Jeśli zamierzacie spędzić go za granicą, warto rozważyć wizytę w Porto. Piękna architektura, smaczne jedzenie i jeszcze smaczniejsze wino – czego chcieć więcej?

 

4 comments found

  1. Będę w Porto za niecałe dwa tygodnie i już nie moge się doczekać wizyty 🙂 Spędziłam trochę czasu na przygotowanie planu zwiedzania, ale jak to wyjdzie w praktyce, zobaczymy. W każdym razie myślami już wędruję po piaszczystej plaży, wzdłuż rzeki oraz popijam porto 🙂

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.