Small everyday Joys

Travel & Lifestyle

Dokarmiamy ptaki!

czym karmimy paki

Zima to trudny czas dla ptaków. Trudno znaleźć im cokolwiek do jedzenia gdy wszystko zasypał śnieg a poszukiwania na mrozie pochłaniają cenną energię.

Ptaki często przylatują w pobliże naszych domów, gdyż wiedzą doskonale, że mogą spodziewać się „darmowej stołówki”. Jeśli już zdecydujemy się na dokarmianie ptaków róbmy to regularnie. Ptaki szybko przyzwyczajają się do takiego źródła pokarmu.

Warto umieścić w ogrodzie lub na balkonie karmik dla ptaków. Można go kupić lub zrobić samemu z kilku kawałków drewna, nie powinno stanowić to większego problemu. Rozmiar karmika powinien być dostosowany do wielkości ptaków.

W tym roku zaczęły przylatywać do nas sikorki dokarmiamy je ziarnkami zboża i słonecznika oraz zimową kulą to połączenie tłuszczu, nasion oraz orzechów. Kula znajduje się w siatce, która umożliwia łatwy dostęp do pożywienia. 

Te małe ptaszki dają mi wiele radości i są moim pochłaniaczem czasu, uwielbiam na nie patrzeć i obserwować ich zachowanie. Ponieważ te małe ptaszki są bardzo ruchliwe i ciągle czegoś wypatrują ich fotografowanie jest bardzo trudne.

Sikorki bogatki zamieszkują prawie całą Europę (poza Islandią), umiarkowaną Azję wraz z Japonią. W Polsce bogatki występują licznie na terenie całego kraju i należą do największych sikor w naszym kraju. Zamieszkują różnorodne lasy z dużą ilością zagajników, a także parki i ogrody, nawet w miastach. Sikora bogatka jest gatunkiem osiadłym, zimującym w pobliżu siedzib ludzkich. Jest najczęstszym gościem przydomowych karmników.

Czym można karmić ptaki:

  • Zboża – proso, owies pszenica, jęczmień 
  • Nasiona – lnu, konopi, słonecznika, maku, dyni, kukurydzy
  • Kasze – jęczmienną, gryczaną, a także ryż
  • Orzechy –  włoskie, laskowe, ziemne ale też inne. Przed podaniem musimy je rozdrobnić.
  • Słoninę, łój, smalec –  Te tłuszcze zimą stanowią cenne źródło energii dla ptaków. 

Na koniec kilka zdjęć przykładowych karmników 

pinterest.com

pinterest.com

pinterest.com
pinterest.com

    1 comment found

    Your email address will not be published. Required fields are marked with *.