Small everyday Joys

Travel & Lifestyle

„Ten jeden dzień”, „Ten jeden rok” przyjemna lektura na wakacje

„- Naprawdę uważasz, że to tak działa? Że życie może się zmienić ot tak, po prostu?
– Myślę, że nieustannie zdarzają się rozmaite rzeczy, ale jeśli nie staniesz im na drodze, to cię ominą.”

Zastanawialiście się czasami, co może zdarzyć się przez jeden dzień? Jak wiele można zrobić w ciągu dwudziestu czterech godzin? Życie płata nam różne niespodzianki i nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co przyniesie nam los.

 Życie Allyson jest poukładane, zaplanowane, uporządkowane. Okazuje się jednak, że wystarczy jeden dzień, a wszystko może się zmienić. Ostatniego dnia swoich europejskich wakacji Allyson poznaje Willema, obiecującego młodego aktora i wolnego ducha. Willem rożni się Allyson pod każdym względem. Kiedy jednak namawia ją, aby zmieniła swoje plany i pojechała z nim do Paryża, Allyson się zgadza… Ta spontaniczna, nietypowa dla niej decyzja rozpocznie dzień pełen ryzyka i romansu, wyzwolenia i intymności. Nadchodzące 24 godziny mogą zmienić życie Allyson na dobre…

To moje pierwsze spotkanie z autorką Gayle Forman, książkę „Ten jeden dzień” kupiłam tak po prostu, bo spodobała mi się okładka i był to dobry zakup. Książka jest kierowana do młodzieży, ale i starsze roczniki znajdą tutaj coś dla siebie. „Ten jeden dzień” opowiada o tym, jaki wpływ mają na nas ludzie, których spotykamy przypadkiem, jak zmienia się nasze postrzeganie świata, gdy poszukujemy siebie. Bo tak naprawdę Allyson wcale nie szukała Willema, nie tak do końca.
„Ten jeden dzień” to przygoda, którą możemy przeżyć nie ruszając się z domu zwiedzamy Paryż, w którym rozgrywa się cała historia, Amsterdam i Meksyk. Autorka roztacza przed nami obraz cudownych paryskich uliczek, magię sztuk Szekspira aż samemu chce się przeżyć taką przygodę. Aby dowiedzieć się jak skończy się ta historia trzeba przeczytać drugą część książki „Ten jeden rok ” jest to rok z życia Willema

 Willem stracił kontrolę nad swoim życiem. Boleśnie zraniony śmiercią ojca obawia się kolejnej miłości i kolejnej (być może) straty. Nie potrafi jednak zapomnieć dnia spędzonego w Paryżu z pewną niezwykłą dziewczyną. Czuje, że musi ją odnaleźć, chociaż nie zna nawet jej prawdziwego imienia. Mimo to będzie próbował. W najbliższym roku czeka go kilka ważnych decyzji. Czy zaryzykuje? Czy otrzyma dar od losu i spotka ponownie Allyson?

Druga część trochę mnie zawiodła liczyłam, że będę mogłam poznać dalsze losy Allyson i Willema. Byłam ciekawa, co się stanie, gdy dojdzie do ich spotkania. Czy Allyson wybaczy Willemowi, że porzucił ja w Paryżu? A tu autorka przedstawia nam rok z życia Willema, mamy okazję poznać go bliżej i zrozumieć jego postępowanie. Odkrywamy jego uczucia, myśli to jak bardzo tęskni za Lulu.

„Nie jestem pewien, czy da się równocześnie kogoś kochać i zapewnić mu bezpieczeństwo. Kochać kogoś to już z gruntu ryzykowny akt, lecz zarazem bezpieczeństwo można znaleźć tylko w miłości.”

Polecam obydwie książki jest to naprawdę fajna lektura na wakacje, a może ktoś z Was się zainspiruje i wyruszy w podróż życia 🙂

 
Gayle Forman– to wielokrotnie nagradzana amerykańska autorka oraz dziennikarka, której artykuły ukazywały się w licznych gazetach, między innymi „Cosmopolitan”, „Elle”.  

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.