Small everyday Joys

Travel & Lifestyle

Łódź przepiękne przemysłowe miasto

 

zawiedzanie miasta Łódź
Muzeum Miasta Łodzi

Wszyscy chętnie podróżują nad polskie morze w Tatry, zaglądają do Krakowa, Gdańska czy Wrocławia. Niezmiennie podróżują  na Mazury czy w Bieszczady. Pośród tych wszystkich miejsc województwo łódzkie wydaje się mało atrakcyjne a jest to nie prawda. Łódź wyróżnia się bogatą historią i zabytkami związanymi z rozwojem przemysłu. Jest to miasto w sam raz na weekend.

Łódź od zawsze kojarzy się z miastem przemysłowym. Wszystko zaczęło się od dnia 18 września 1820 roku, kiedy to Namiestnik Królestwa Polskiego Józef Zajączek ogłosił zarządzenie, na mocy którego na terenie miast rządowych mogły powstawać osady fabryczne przeznaczone dla tzw. fabrykantów (sukienników, tkaczy, prządków). Taki dekret stworzył warunki rozwoju przemysłu włókienniczego na terenie Królestwa Polskiego. Wkrótce do miasta zaczęli przybywać pierwsi tkacze z Grünbergu (Prusy), a w przeciągu zaledwie pół roku, było już ich w Łodzi kilkunastu. Zachęcające zdają się być warunki, na których przyjmowano nowych osadników. Każdy bowiem, kto dowiódł swych tkackich umiejętności przed burmistrzem miasta i zdecydował się osiedlić w jego granicach, otrzymywał 3-morgową działkę i materiał niezbędny do wybudowania domu, a także pożyczki pieniężne. Wszystko to sprawiło, że Łódź szybko wyrosła na znaczącą osadę fabryczną.

Dziś Łódź przede wszystkim kojarzy się ze słynną „Filmówką”czyli Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera. Wśród uczelni miejskich warto wymienić jeszcze Uniwersytet Łódzki, Politechnikę Łódzką i Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego oraz Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów. 

Muzeum Kinematografii

Co warto zobaczyć w mieście? Przede wszystkim Muzeum Kinematografii, które znajduje się w dawnej rezydencji fabrykanta Karola Scheiblera. W muzeum znajdują się unikatowe urządzenia z epoki poprzedzającej film, jest imponujący zbiór aparatów fotograficznych i kamer filmowych. Jest wiele ciekawych wystaw stałych i czasowych.

Koniecznie trzeba się udać na ul. Piotrkowską jest to jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie. Wzdłuż ulicy znajduje się wiele zabytkowych kamienic i placów. Trzeba koniecznie zajrzeć na Piotrkowską 3/5 nie zdradzę, co tam się znajduje, ale jest „wow”
Warto odwiedzić Muzeum Kanału „Dętka”, i zespół fabryczno – rezydencyjny Księży Młyn, czyli zespół fabryk Karola Scheiblera z lat 1855-1914. Gdzie stare fabryki zostały zaadoptowane na luksusowe mieszkania. No i nie można zapomnieć o Łódzkiej Manufakturze chyba najlepsze i najładniejsze centrum handlowe, jakie dotąd widziałam a było ich sporo. Będąc w Łodzi nie można nie zauważyć wszechobecnych murali są praktyczne na większości budynków i są wspaniałe jest nawet szlak turystyczny „Śladami Łódzkich Murali”. To tylko niewielka część atrakcji Łodzi mam nadzieje, że dacie szanse temu miastu Warto.

ul.Piotrkowska 
Lofty pofabryczne i Muzeum Kanału „Detka”
Księży Młyn

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.